Dr. Weiss > Ze života legendárního Dr. Weisse

Dr. Weiss

Příroda byla vždycky mocná léčitelka – před tisíci lety stejně jako dnes. I my jsme odjakživa součástí přírody. Dr. Karl Weiss proto vsadil na sílu alpských bylin a této filozofie se držel po celý svůj život.


Old School Mountain

Ze života legendárního Dr. Weisse

Karl Weiss byl věhlasným lidovým lékařem, který pocházel z generace pastevců žijících po staletí na úpatí švýcarských Alp. Legenda praví, že když bylo Karlovi dvacet let, objevil ve staré truhle rodinný klenot – starý herbář s recepty, které využívaly blahodárné účinky různých druhů bylin. Na cestu lidového léčitelství ho ale přivedl až jeho vlastní syn, který se již od útlého dětství potýkal s častým onemocněním dýchacích cest, především průdušek.

Problémy s kašlem a těžké dýchání malého Weisse se neustále zhoršovaly a účinek tradičních receptů ztrácel na síle. U místních obyvatel se tradovalo, že na mírnění problémů s průduškami, astmatem, bronchitidou či pneumonií velice příznivě působí sádlo vyškvařené z tuku psů, které prý jako jediné také skutečně zabíralo. Pastevci toto mazání používali, ale zároveň milovali psy, kteří jim byli neocenitelnými pomocníky. Zabít zdravého psa jenom pro jeho tuk bylo zcela nemyslitelné.

Karl Weiss tedy začal studovat rodinné dědictví – herbář s recepty založenými na blahodárných účincích různých druhů bylin. Chtěl vyrobit mast, která svými vlastnostmi překoná mystické psí sádlo, a přitom ochrání od smrti další čtyřnohé přátele alpských pastevců. Zkoumal, která kombinace bylinek bude v masti skutečně fungovat a jaké množství jednotlivých přísad v ní má být obsaženo. Nakonec zformuloval recepturu na bylinné psí sádlo, která to dokázala!

V průběhu let se na Weisse obracela s prosbou o pomoc řada pasteveckých rodin, které žily v nepřístupném vysokohorském prostředí, a ten jim vždy dokázal pomoci. Karl tak díky svému bylinkářskému umění dosáhl postupem času váženého postavení a do myslí lidí se navždy zapsal jako Dr. Weiss.