Svět bylinek > Kouzelné bylinky Dr. Weisse > Islandský lišejník

Kouzelné bylinky  Dr. Weisse

Bylinkám, které jsou použity v recepturách Dr. Weisse, jsou připisovány četné pozitivní účinky na lidský organismus. Odhalte tajemnou sílu účinných látek obsažených v jejich listech, květech a kořenech. Seznamte se s nejoblíbenějšími bylinkami Dr. Weisse, jejich účinky a použitím.

Blahovičník kulatoplodý Blahovičník kulatoplodý
(Eucalyptus globulus)
Islandský lišejník Islandský lišejník
(Cetraria islandica)
Jitrocel kopinatý Jitrocel kopinatý
(Plantago lanceolata)
Mateřídouška obecná Mateřídouška obecná
(Thymus serpyllum)
Plicník lékařský Plicník lékařský
(Pulmonaria officinalis)
Tymián obecný Tymián obecný
(Thymus vulgaris)
Islandský lišejník

Islandský lišejník
 (Cetraria islandica)

Pukléřka islandská, jak se islandskému lišejníku říká mezi odborníky, má pověst přírodního antibiotika. Někteří z nich mu dokonce říkají přírodní penicilín, neboť působí proti vícero druhům bakterií, čímž přispívají k sanaci zánětlivých onemocnění ústní dutiny, hltanu.

Použití islandského lišejníku:
Islandský lišejník se však dnes nejčastěji používá při kašli a infekcích dýchacích cest. I někdejší československý lékopis doporučoval čaj z něj na uvolnění dýchacích cest. Pukléřka obsahuje zároveň sacharidy, kterým se odborně říká slizy. Užitečné jsou při suchém kašli, kdy vytvoří na podrážděných sliznicích povlak. Ten je chrání a zároveň přispívá k jejich zklidnění. Výborně pomáhá také v klimatizovaných místnostech, ve kterých suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích cest nebo pokud musíme hodně mluvit a namáhat hlasivky, jako třeba učitelé ve škole atd.

Příprava islandského lišejníku:
Když si chcete sami připravit koncentrovaný nálev z pukléřky islandské, je nejlepší si ho udělat za studena. Bylinu dobře properte třeba v sítku, poté ji vložte do skleněné nádoby s vodou a nechejte lišejník přes noc vylouhovat (8 hodin). Tento postup je nejšetrnější ke slizům a dalším látkám, které se z lišejníku do roztoku vyluhují. Při vaření se Tymián obecný slizy z větší části rozloží, a tedy zničí.