Svět bylinek > Kouzelné bylinky Dr. Weisse > Jitrocel kopinatý

Kouzelné bylinky  Dr. Weisse

Bylinkám, které jsou použity v recepturách Dr. Weisse, jsou připisovány četné pozitivní účinky na lidský organismus. Odhalte tajemnou sílu účinných látek obsažených v jejich listech, květech a kořenech. Seznamte se s nejoblíbenějšími bylinkami Dr. Weisse, jejich účinky a použitím.

Blahovičník kulatoplodý Blahovičník kulatoplodý
(Eucalyptus globulus)
Islandský lišejník Islandský lišejník
(Cetraria islandica)
Jitrocel kopinatý Jitrocel kopinatý
(Plantago lanceolata)
Mateřídouška obecná Mateřídouška obecná
(Thymus serpyllum)
Plicník lékařský Plicník lékařský
(Pulmonaria officinalis)
Tymián obecný Tymián obecný
(Thymus vulgaris)
Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý
 (Plantago lanceolata)

Jitrocel patří mezi nejznámější léčivé rostliny, používali jej již antičtí lékaři. Podle ověřené praxe je jitrocel kopinatý pro vysoký obsah látek ničících bakterie spolu s řebříčkem nejlepším přírodním prostředkem k léčení. V přírodě se setkáváme také s jitrocelem větším, který má kulatější listy. Nejúčinnější je však jitrocel kopinatý, jehož tenké úzké listy jako kopí nám pomohou bylinku jednoznačně poznat a odlišit.

Použití jitrocele:
V současné době se užívá zejména při nachlazení a zánětech horních cest dýchacích spojených s kašlem a silným zahleněním. Má široký rozsah účinnosti, protože chrání sliznice, mírní dráždění ke kašli, uvolňuje hleny z dýchacích cest, brzdí rozmnožování bakterií a působí protizánětlivě. Je vhodný při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest.

Jitrocelový sirup
2 hrsti čerstvých listů jitrocele kopinatého rozmixujeme s 250g medu a 1 dl vody. Vaříme na mírném ohni tak dlouho, až se udělá hustý sirup. Používá se denně třikrát 1 lžíce, nejlépe do čaje.

1l vody přivedeme k varu a přidáme 3 lžíce tymiánu. Hrnec odstavíme ze sporáku. Vše necháme asi 10 min louhovat. Připravený nálev vlijeme do misky a inhalujeme.

Jitrocelový likér
Omyté listy pokrájíme, napěchujeme do pětilitrové sklenice, zalijeme 0,5 l převařené horké vody a 2 dcl žitné. Necháme stát 24 hodin, přecedíme, svaříme s 0,5 kg cukru a horkou naplníme do tmavé lahve. Po vychladnutí uchováme v chladnu a temnu.